Witamy na Arrakis... pustynnej planecie... jedynym miejscu, gdzie gigantyczne czerwie wędrują przez niekończące się piaski... odważnych Fremenów... i legendzie o mesjaszu, który uwolni planetę od chciwości szlachetmych rodów. Dołącz do nas w tej epickiej przygodzie i odkryj filozofię stojącą za wizją boga-imperatora i życiem Fremenów. Świat wydm czeka na Ciebie...
Paskudztwo

Określenie wywodzi się od Bene Gesserit. Siostry nazywały tak dzieci “przedurodzone”, czyli takie, które rodząc się, posiadały mądrość tych, którzy żyli przed nim. Zawsze istniało ryzyko, że któraś z “osobowości” dziecka lub nawet dorosłego już człowieka, może objąć nad nim kontrolę i całkowicie nim zawładnąć. Tym gorzej, jeśli osobowość, która nim owładnęła była osobowością człowieka złego.

Alia była przedurodzoną, ponieważ Jessica mając ją w swym łonie wypiła wodę życia. Dziewczynka posiadała pamięć innych już w chwili urodzenia, czyli to, co wykształca się u Matek Wielebnych. W późniejszym czasie, kiedy Alia dorosła, głosem wiodącym wśród wszystkich które słyszała, był głos barona Harkonnena. Alia coraz bardziej zaczynała popadać w obłęd, nie mogła opanować pamięci innych, głosy odzywały się w niej coraz natarczywiej, więc z ulgą przyjęła ciszę, którą niosło za sobą dopuszczenie tylko jednej osoby do głosu. W tym momencie stała się Paskudztwem, gdyż baron coraz bardziej ja opanowywał. Alia nie była silna psychicznie, więc tym łatwiej było nad nią objąć kontrolę.

Przedurodzonymi były także dzieci Paula, Leto i Ghanima, jednak ich pamięć innych nie opanowała. Miały większe zdolności niż Alia i co najważniejsze nie dopuściły, by któraś z osób przemawiając do nich zaczęła dominować.