Witamy na Arrakis... pustynnej planecie... jedynym miejscu, gdzie gigantyczne czerwie wędrują przez niekończące się piaski... odważnych Fremenów... i legendzie o mesjaszu, który uwolni planetę od chciwości szlachetmych rodów. Dołącz do nas w tej epickiej przygodzie i odkryj filozofię stojącą za wizją boga-imperatora i życiem Fremenów. Świat wydm czeka na Ciebie...
Kapitularz Diuną

Akcja książki tym razem nie przeskakuje tysięcy czy setek lat, powieść kontynuuje wątek sióstr Bene Gesserit walczących z coraz liczniejszymi Czcigodnymi Macierzami. Wróg jest zajadły i okrutny i ich celem jest teraz całkowite unicestwienie Żeńskiego Zakonu.

Rakis zostaje zniszczona, a Bene Gesserit przenoszą swoja bazę na Kapitularza, gdzie próbują odtworzyć system ekologiczny pystunnej planety, jednocześnie ukrywając się przed wrogiem.

Sytuacja zdaje się być bez wyjścia. Jednak jedna Czcigodna Macierz, Murbella, może stać się lekarstwem na prawie pewną porażkę Bene Gesserit.

Czy siostrom uda się uratować swój zakon? Czy Kapitularz może stać się nową Arrakis?

Powieść jest prawdopodobnie najbardziej przygnębiającą częścią – oto do czego doprowadziły sny Fremenów, marzenia planetologa Kynesa i bunt Paula przeciwko porządkowi starego imperium. Wszystkie nasze czyny wiodą do jakiegoś końca. Jakiego… i czy jest to koniec ostateczny, zależy już od naszych potomków i ich zdolności uczenia się na naszych błędach.