Witamy na Arrakis... pustynnej planecie... jedynym miejscu, gdzie gigantyczne czerwie wędrują przez niekończące się piaski... odważnych Fremenów... i legendzie o mesjaszu, który uwolni planetę od chciwości szlachetmych rodów. Dołącz do nas w tej epickiej przygodzie i odkryj filozofię stojącą za wizją boga-imperatora i życiem Fremenów. Świat wydm czeka na Ciebie...
EBfD: Frakcje

GILDIA

Gildia stowarzysza nawigatorów, ludzi (?) potrafiących dzięki przyprawie zakrzywiać przestrzeń. Dlatego też zależy im bardzo na jak najlepszym dla nich wyniku wojny o Arrakis. W kampanii nie da się z nimi zawrzeć sojuszu, w końcowej misji musimy za to z nimi walczyć.

TWÓRCA

Stanowią piechotę Gildii. Są to drugorzędni nawigatorzy, uzbrojeni w broń elektryczną. Nie mogą jednak wchodzić na skały piechoty i szybko się obracać, za to nie przywabiają czerwi.

CZOŁG ELEKTRYCZNY (NIAB)

Tak samo jak twórca, dysponuje bronią elektryczną w postaci szeregu gniazd na obwodzie kadłuba. Obsługiwany jest przez nawigatora Gildii, który zakrzywiając przestrzeń może teleportować czołg na niewielkie odległości. Po zrobieniu tego nawigator musi zregenerować siły, zanim znowu zakrzywi przestrzeń.

BUDYNEK: PAŁAC GILDII

SARDAUKARZY

Sardaukarzy są wojskami Imperatora, wyszkolonymi na niegościnnej planecie Salusa. Tak samo jak Fremeni są silniejsi niż zwykła piechota. Nie są jednak tak nieprzyjaźnie do siebie nastawieni w kampanii jak w książce, dlatego można zawrzeć sojusz z obydwoma frakcjami.

IMPERIALNY SARDAUKAR

Ciężko opancerzona jednostka, którą bardzo trudno zabić. Ich uzbrojenie stanowi karabin maszynowy, sprawdzający się przeciwko piechocie i pojazdom, przeciw budynkom też.

BASZAR

Elita sardaukarów, dowódcy wojsk imperialnych. Baszar jest uzbrojony w pisltolet laserowy oraz nóż, służący do walki wręcz, którym szybko zabija piechotę. Trzeba z nimi uważać, kiedy w pobliżu znajdą się ordoskie pojazdy tarczowe i ni strzelać do nich z broni laserowej, chyba, ze chcemy żeby baszar nam wybuchł 😉

BUDYNEK: BARAK SARDAUKARÓW

FREMENI

Dobrze przystosowany do trudnych warunków lud, zamieszkujący Arrakis. Żywią nienawiść do rodu Harkonnenów, który dla zabawy ich zabija. Siłą rzeczy są jednocześnie sprzymierzeńcami Atrydów. W kampanii więc, jeśli jesteśmy Harkonnenami, bardzo o trudno o sojusz z nimi. Są dostępne dwie jednostki fremeńskie:

WOJOWNIK FREMEŃSKI

Wyposażona w rusznice piechota fremeńska, bardzo skuteczna przeciwko piechocie, daje sobie też nieźle radę z pojazdami i trudniej ich zabić niż piechotę poszczególnych rodów. Fremeni potrafią się kamuflować, pozostając niewidoczni dla wroga, aż do momentu ataku. Biegnąc po piasku nie przywabiają czerwi.

FEDAYKIN

Fedaykini są elitą wojowników fremeńskich. Są wyposażeni w broń dźwiękową, która jest niszczycielska zarówno dla piechoty jak i pojazdów, która mogą wybuchnąć nawet po jednym takim strzale. Fedaykin, który rozstawi dudnik, może przywołać czerwia i dosiąść go (bardzo fajna opcja, choć czerwie są trochę rebelianckie 😉

BUDYNEK: OBÓZ FREMEŃSKI

TLEILAX

Tleilaxanie to społeczność znana głównie z inżynierii genetycznej, budząca odrazę wśród rodów Landsraadu. Ponieważ są przeciwni technologii maszyn, uważając ją za przejaw łamania zasady Dżihad Bulterjańskiej, wytwarzają żywe bronie, których potem używają na polu bitwy.

CONTAMINATOR

Piechota zakażająca. Każda jednostka piesza, której dotknie contaminator, staje się kolejnym contaminatorem. Można w ten sposób ztleilaxanić pół piechoty wroga 😛 Jednostka ta w ogóle nie działa na pojazdy i budynki. I jest strasznie wolna.

PIJAWKA (LEECHA)

Leeche są najbardziej potrafiącą uprzykrzyć życie jednostką w grze. Są szybkie, często zmieniają kierunki i bardzo trudno je trafić, a przy okazji obrzucają wrogie pojazdy larwami, które je osłabiają, a potem niszczą, przemieniając ją tymi samym w kolejną leech. Działają też w minimalnym stopniu na budynki.

BUDYNEK: ZBIORNIK AKSOLOTLOWY

IX

Ixianie produkują najbardziej zaawansowane technologie we wszechświecie. Są zaciekłymi rogami tleilaxan, więc w kampanii nie można sprzymierzyć się z oboma tymi rodami. W zamian za ochronę i pomoc, oferują rodom swoje wynalazki.

INFILTRATOR

Przemieszczająca się pod piaskiem lub na powierzchni ruchoma bomba, którą można przeniknąć do wrogiej bazy i tam się zdetonować, uszkadzając budynki i pojazdy i zabijając piechotę. Kilka infiltratorów wysłanych na jeden budynek może porządnie uprzykrzyć dalszą egzystencję wroga. Nie jest widoczny, kiedy przesuwa się po piasku, dopiero podejście wroga może go zdemaskować.

PROJEKTOR

Jednostka bez uzbrojenia, ale niezwykle przydatna, bo tworząca projekcje pojazdów, tka samo przyjaznych jak i wrogich. Projekcja może atakować wroga tak samo jak prawdziwy pojazd i powodując takie same obrażenia, ale po pewnym czasie znika. Znika też, kiedy zetknie się z wrogą jednostką.

BUDYNEK: HOUSE IX