Dune to gra komputerowa stworzona przez Cryo Enterteinment. Gra jest połączeniem przygody, ekonomii i strategii, czerpiącą garściami nie tylko z pierwszego tomu sagi Herberta, ale także w dużym stopniu z filmu Davida Lyncha. Wygląd postaci jest identyczny z ich filmowymi odpowiednikami, a aktorzy znani z filmu, pojawiają się w spisie osób zaangażowanych w jej powstanie.
W Dune stajemy się Paulem Atrydą, którzy musi podejmować trudne decyzje militarne, ekonomiczne i ekologiczne, by pokonać Harkonnenów. Gdy idziemy naprzód, nasza armia otrzymuje coraz to bardziej zawansowane wyposażenie i broń. Możemy także poznać i porozmawiać z postaciami znanymi z filmu/książki.
Gra jedynie na początku podąża za wydarzeniami znanymi z Diuny. Gracze są raczej zarządzcami Arrakis niż uczestnikami wydarzeń opisanych przez pisarza. Jednak cel jest taki sam – pokonanie Harkonnenów. By tego dokonać, trzeba wygrać odpowiednią ilość walk (droga militarna) lub sprawić, że odpowiednia liczba terenów na Arrakis zostanie zmieniona w miejsca zielone (droga ekologiczna). Wtedy Thufir Hawat powie nam, że możliwy jest atak na siedzibę Harkonnenów. Jeli wygramy, wygrywamy wojnę między rodami, jak i samą grę.
Atrydzi jak i Harkonnenowie posiadają pałac, a Harkonnenowie fortece, które można zająć. Większość czasu jednak spędzamy w siczach i wioskach. Do użytku mamy orniteptery, żniwiarki, krynoże, a nawet broń atomową.
Gra jest oczywiście mniej skomplikowana niż gry, które obecnie się produkuje. Jednak ma urok roku 1992 i tą atmosferę Diuny, które znaczyła dla mnie bardzo dużo w tamtych przed-internetowych czasach.