Witamy na Arrakis... pustynnej planecie... jedynym miejscu, gdzie gigantyczne czerwie wędrują przez niekończące się piaski... odważnych Fremenów... i legendzie o mesjaszu, który uwolni planetę od chciwości szlachetmych rodów. Dołącz do nas w tej epickiej przygodzie i odkryj filozofię stojącą za wizją boga-imperatora i życiem Fremenów. Świat wydm czeka na Ciebie...
Diuna (1984)

Diuna to film z 1984 roku wyreżyserowany przez Davida Lyncha. W filmie wystąpił Kyle MacLachlan w roli Paula Atrydy, w rolach drugoplanowych wystąpili znani aktorzy, w tym Sting, Jose Ferrer, Virginia Madsen, Linda Hunt, Patrick Stewart, Max von Sydow i Jürgen Prochnow. Film był kręcony w Churubusco Studios w Meksyku.

David Lynch początkowo pragnął, by jego film trwał od trzech do czterech godzin i zawierał o wiele więcej materiału niż finalny produkt. Producent Dino deLaurentis sprzeciwił się, z powodu ryzyka. Ostatecznie film zotał okrojony do 137 minut.

Frankowi Herbertowi film nie podobał się, jednak zykał miano kultowego wśród kinomanów. Część fanów literackiego pierwowzoru poparła stanowisko autora, twierdząc, że film odbiega zanadto od książki.

Osobiście, film Lyncha był dla mnie bramą do świata Diuny. Zresztą podobał mi się jego ciężki klimat i epickość wykonania. Film jednak może być zbyt trudny dla ludzi, którzy nie czytali wcześniej Diuny, widz zostaje z miejsca rzucony na głęboką wodę bez wyjaśnień. Akcja jest niezwykle gęsta i trochę chaotyczna, jednak jest to kino oryginalne, pełne pewnego dramatycznego uroku, niczym widowisko teatralne.

Niedługo zapełnię ten dział wszystkim, co byście chcieli wiedzieć o filmie Lyncha.

wycięte sceny

obsada